Invited International Speakers
MARSHA CAMPBELL-YEO
Professor, School of Nursing, Dalhousie University, Canada
KYONG-SOON LEE
Neonatologist at SickKids and Associate Medical Director of the Acute Care Transport Services, Toronto, Canada
MATTHEW A. RYSAVY
Assistant Professor, Division of Neonatal-Perinatal Medicine, and Center for Clinical Research and Evidence-Based Medicine, University of Texas, USA
Invited Local Speakers
GILLIAN HARVEY
Professor, Deputy Director, Knowledge Translation (Caring Futures Institute), College of Nursing and Health Sciences, Flinders University, SA, Australia
AMY KEIR
Associate Professor and clinician-researcher at the University of Adelaide and South Australian Health and Medical Research Institute (SAHMRI), SA, Australia
BRETT MANLEY
Associate Professor, Department of Obstetrics and Gynaecology, The University of Melbourne, VIC, Australia
Himanshu Popat
Neonatologist, Clincial Lead and Co-director of the Grace Centre for Newborn Intensive Care Unit at the Children's Hospital at Westmead, NSW, Australia
Tim Schindler
Associate Professor, UNSW Sydney, Neonatologist, Department of Newborn Care, Royal Hospital for Women, NSW, Australia
Program overview
Subject to slight change.
Sunday 22nd October
Pre-conference meetings and workshops
08:00 - 15:00 EPIQ Training Workshop sponsored by ANZNN
15:30 - 17:30 ANZNN Strategic Planning Meeting including benchmarking
Concurrent Sessions
10:00 - 12:00 Nitric Oxide & CCPU Buffet Lunch Workshop run by A/Prof Koert de Waal and A/Prof Tim Schindler (max 50)
13:00 - 15:00 NAVA Ventilation Workshop – Run by Royal Hospital for Women & Getinge (max 30)
15:30 - 17:30 Perinatal/Neonatal Trainee Meeting
17:30 - 18:30 Quality Improvement Data Tools Workshop (run charts)
Concurrent Sessions
13:00 - 15:00 ANZNN Audit Officers and Data Managers meeting
17:30 - 18:30 Registration
Monday 23rd October
08:30 - 17:00 Conference Day 1
18:30 - 22:30 Conference dinner
Canapes on arrival / 3 course dinner & drinks / Live Band - Slide McBride
Tickets can be purchased during registration for the conference
Tuesday 24th October
08:30 - 16:00 Conference Day 2
08:30 - 12:00 Concurrent Breakout Group A: “Golden hour” of the extreme preterms
08:30 - 12:00 Concurrent Breakout Group B: Bronchopulmonary dysplasia
08:30 - 12:00 Concurrent Breakout Group C: Nutrition and growth
08:30 - 12:00 Concurrent Breakout Group D: Sepsis Prevention and Antimicrobial Use
08:30 - 12:00 Concurrent Breakout Group E: Neonatal surgical conditions
08:30 - 12:00 Concurrent Breakout Group F: Neonatal transport
08:30 - 12:00 Concurrent Breakout Group G: Family integrated care
13:00 - 16:00 Plenary, Report of the Breakout Groups, Prizes and Conclusion